Ne Zaman Psikoloğa Gitmeliyiz?

    Ne Zaman Psikoloğa Gitmeliyiz?

 Psikoterapi sözcüğü Eski Yunanca’dan gelmektedir. Ruh, can, nefes anlamında psyche sözcüğü ile iyileştirme, tıbbi tedavi anlamlarına gelen therapia sözcüğünün birleşiminden oluşmuştur. Psikoterapi, terapist ve hasta arasındaki ilişkiyi temel alan bir iyileştirme yöntemidir. Psikoterapi, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorlukları tedavi etmek için kullanılır. Psikoterapinin amacı rahatsızlık veren belirtileri kontrol etmek veya ortadan kaldırmaktır. Böylelikle hastanın daha işlevsel olması amaçlanır. Bununla birlikte psikoterapi dengeli, sağlıklı hissetmek ve anlamlı bir yaşam sürmek maksadı ile de başvurulan bir yoldur.

     Psikoterapinin bir komşu veya arkadaşınızla konuşmak ve teselli almak olmadığı gibi; terapist de, danışanı rahatlatmak veya onun haklı olduğunu ifade eden kişi değildir. Terapi sürecince psikolog, yalnız çocukluğunuzu anlattırıp size tavsiyelerde bulunan kişi değildir. Psikiyatristler ve psikologlar psikoterapi alanında yetkili meslek gruplarıdır.

Terapi, çeşitli psikoloji ekollerinden birine dayanarak, planlı bir şekilde karşılıklı bir süreçten oluşur. Bu haliyle danışmanlık, kişisel gelişim ve koçluk gibi durumlardan ayrılır. Terapi, çeşitli terapi eğitimleri alan, tıp mezuniyetinin üzerine psikiyatri ihtisasını yapmış veya psikoloji lisans eğitiminin üzerine klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlamış uzmanlar tarafından uygulanır.

         Terapistin görevi, danışan ile güvenli bir iletişim kurduktan sonra, onun kişiliğini çeşitli testlerle analiz etmek ve bir terapi ekolü seçerek onu uygulamaya koymaktır. Danışana, yaşadığı süreçleri onu yargılamadan, aslında hangi sebeplerden, duygu ve düşüncelerden dolayı yaşadığını göstermek, yani kendini gözlemleyebilme becerisini arttırmak ve çözüm için gereken değişiklileri başarmasını sağlamaktır.

       Aslında terapi kişiye balık tutmasını öğretmektir. Kişi kullanacağı oltayı, nerede balık tutacağını kendi belirler. Ancak bu süreçte daha kolay ve hızlı balık tutabilmesi için yanında ona yardımcı olan kişi terapisttir. Balık tutup tutmamaya karan veren ve bu eylemi yapan yine kişinin kendisidir.

      Terapiler, çeşitli ekollere göre değişmekle beraber genelde 50 dakika süren, en az haftada bir devam etmesi gereken ve konuşulanların kişinin izni olmaksızın aile bireyleriyle bile paylaşılmadığı gizlilik ilkesinin temel olduğu süreçlerdir. Ara verilmeden seanslara devam etmek tedaviyi hızlandırmakla beraber, eğer danışan terapistiyle olumsuz bir durum yaşadıysa bunu seansta konuşarak terapist değiştirebilmelidir.

      Yüzlerce terapi çeşidi olmakla beraber günümüzde en çok bilişsel davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi, emdr, stratejik aile terapisi, geştalt terapi, kişiler arası terapi, hipnoterapi, dinamik terapi, aile terapisi ve grup terapileri gibi terapi çeşitleri uygulanmaktadır. Psikoloğunuza hangi terapi yöntemiyle ilerleyeceğinizi sormak ise en doğal hakkınız.

Neden terapi almalıyım?

Çözemediğiniz ruhsal sıkıntılarınız varsa, önce kendi içinizde çözüm ararsınız. Çeşitli kitaplar okunur, hobiler bulunur, zihni dağıtacak eylemlere geçilir. Ancak tek başınıza çözemediğinizde kişilerarası sorunlar, duygusal çökkünlükler artar ve böylelikle ikinci hedef bir arkadaşa veya tanıdığa başvurup rahatlamaktır. Ancak tanıdık kişiler genellikle sizden taraf olacakları için size objektif bir şekilde bakıp, gerekli çözümleri sunmada bir yere kadar yol kat edebilirler. Ayrıca yeme bozuklıkları, obsesyonlar vb. klinik problemlerde, yakınlarınız yaşadığınız durumu tam olarak bilemedikleri için size çözüm sunmaktan ziyade, genel geçer öneriler vereceklerdir. Ancak ruh sağlığı uzmanı, sizi dikkatlice dinleyip, size ve yaşadığınız duruma dışardan bir gözle bakarak, kendinizde gözlemleyemediğiniz, fark edemediğiniz duygu ve düşünceleri gösterebilmede yardımcı olacaktır. Klinik problemlerde de nasıl tedavi edileceğini bildiği için size bir yakınınızdan çok daha geçerli yollar sunacaktır. Terapi almanın en önemli sebebi farkındalığınızı arttırmaktır. Farkındalık elde edildikten sonra somut bir şekilde nasıl yol alabileceğiniz noktasında da terapist size yol gösterecektir.

Eğer;

-depresif duygu durumu içindeyseniz
-çeşitli kaygılarınız varsa
-öfkemi kontrol edemiyorum diyorsanız
-fobileriniz bulunuyorsa
-iletişim sorunlarınız varsa
-ilişkilerde başarılı olamıyorsanız
-baş edemediğiniz stresleriniz varsa
-takıntılarınız varsa
-hamilelik, doğum sonrası gibi duygusal yoğunluğun fazla olduğu bir dönemde iseniz ve baş edemiyorsanız
-kendimi keşfetmek, farkındalığımı arttırmak istiyorum diyorsanız
-veya sizi rahatsız eden herhangi bir ruhsal probleminiz varsa

terapi süreci sizin için faydalı olacaktır.