Korona Virüsü Çocuklara Anlatmak

Çocuklara Koronavirüsü Anlatmak

Dünya çapında görülen ve ülkemizde de yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan korona virüs şimdilerde gündemimiz. Okulların da tatil olması ya da çocukların haberleri veya internette görseller görmesi onlar için de panik yaratabilir. Sonuç olarak çocukların virüsü sorgulaması ve size bununla ilgili sorular yöneltmelerine sebep olabilir.

Öncelikle çocuklarınızla konuşmadan önce sizin bu konuyla alakalı anksiyete veya paniğiniz oluştuysa onunla ilgilenmelisiniz. Çocukların algısı değişiklikleri ya da olumsuzlukları anlamaya açıktır. Siz panik olursanız sizi tanıdığı için kendisi de endişelenecektir. Öncelikli olarak kendinizi sakinleştirmeniz gerekmektedir. Eğer kendinize bu konuda yardımcı olabileceğinizi düşünmüyorsanız lütfen destek alınız.

Siz kendinizi iyi hissediyorsanız sıra çocuğunuzla konuşmaya gelmiş demektir. Çocuklarınıza karşı şeffaf olmak bu evrede önemlidir. Çocuğunuz bu konu hakkında konuşmak istediğinde kaçınmayınız ve filtrelediğiniz şekilde gelişmeler hakkında bilgi veriniz. Filtreleme önemlidir çünkü aşırı bilgi yüklemesi çocuğunuzun baskı altında hissetmesine neden olabilir. Bu dönemde çocuklar haberlerde gördükleri ya da çevrelerinden duydukları şeyleri doğru kabul etmeden önce size güvenebilmeli ve sizden filtreli bir şekilde dinlemelidir. Virüsten bahsederken ses tonunuza dikkat etmelisiniz, yumuşak bir ses tonuyla yaklaşabilirsiniz. Eğer çocuğunuzda kaçıngan bir davranış sezerseniz konu hakkında konuşmak için siz yaklaşımda bulunabilirsiniz. İnternette gördüklerinin bilgi kirliliği olduğundan bahsedebilirsiniz. Bu süreçte çocuğunuza ilgisini çekecek aktivite programları ve oyunlar düzenleyebilirsiniz.

Sizin davranışlarınız da çocuklarınız için bir yol göstericidir belirli bir rutin izlemeye çalışmalısınız. Yemek saatleri, uyku düzeni ve temizlik konusunda özenli olmalısınız. Virüsün hapşurma ve öksürme yoluyla ve eksik öz bakım sebebiyle yayılacağının bilincinde olunmalıdır. Çocuğunuza da temiz olmasıyla ilgili yönergeler verebilirsiniz. Dışarıdan geldiklerinde, tuvalet sonrası ve yemek öncesi ellerini 20 saniye antibakteriyel sıvı sabunla gün içerisinde sıklıkla yıkanmasından bahsedebilirsiniz bunu kolaylaştırmak adına çocuğunuza sevdiği bir şarkının 20 saniyelik bir kısmını söylemesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun yanına dışarıda bulunulması gereken süre içerisinde antibakteriyel ıslak mendiller verebilirsiniz ve bu önlemlerin virüsten korunmak adına önemli olduğundan bahsedebilirsiniz. Çocuklarınız bu süreç içerisinde arkadaşlarıyla görüşmek isteyebilirler ve okula geri dönme durumunda fiziksel temasları minimuma indirmeleriyle ilgili bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynakça

https://www.nasponline.org/resources-and-publications/resources-and-podcasts/school-climate-safety-and-crisis/health-crisis-resources/talking-to-children-about-covid-19-(coronavirus)-a-parent-resource

https://childmind.org/article/talking-to-kids-about-the-coronavirus/